Jak zachować się w kaplicy pogrzebowej?

5 września 2022

Utrata bliskiej osoby to niezwykle trudne przeżycie, związane z ogromem emocji. Osoba, której zmarł ktoś bliski, próbuje poradzić sobie z tą sytuacją, najlepiej jak potrafi, dlatego też nie ma jednego, utartego scenariusza postępowania. Istnieje jednak pewna etykieta pogrzebowa, której nie powinno się przekraczać, niezależnie od tego, czy żegnamy członka rodziny, przyjaciela, czy osobę z dalszego grona znajomych. 

W większości przypadków pierwsza część pogrzebu odbywa się w przykościelnej kaplicy. W miejscu tym zostaje wystawione ciało zmarłej osoby, a uczestnicy pogrzebu mają szansę w ciszy i spokoju pożegnać bliskiego oraz zmówić za niego modlitwę. Jak zachować się w kaplicy pogrzebowej?

Ostatnie pożegnanie w kaplicy pogrzebowej

 

Dawniej najbliższa rodzina, przyjaciele, sąsiedzi i znajomi czuwali przy zmarłym w jego domu, obecnie wspólna kontemplacja oraz pożegnanie zmarłego odbywa się w kaplicy pogrzebowej. To odpowiednie miejsce, aby móc indywidualnie pożegnać się ze zmarłym oraz odmówić za niego różaniec albo inną modlitwę. 

Uczestnicy pogrzebu mogą zgromadzić się w kaplicy przed uroczystością na odmówienie wspólnej modlitwy. Nie jest to jednak jedyna forma pożegnania, niektórzy przychodzą do kaplicy, aby po raz ostatni spojrzeć na bliskiego. Każdy z nas przeżywa tę chwilę na swój sposób i woli inaczej jej doświadczyć. Niezależnie jednak od formy pożegnania, kaplica pogrzebowa to ostatnia szansa na kameralne pożegnanie zmarłego. Potem, w oficjalnej części, jaką jest pogrzeb, ciężko znaleźć taką chwilę. Także towarzyszący uczestnikom stres oraz emocje w trakcie pogrzebu nie pozwalają im w spokoju pożegnać zmarłego. Za to kaplica pogrzebowa stwarza ku temu odpowiednie warunki.

O czym należy pamiętać w kaplicy pogrzebowej, jak i na samym pogrzebie?

Ceremonia pogrzebowa to szansa na ostatnie pożegnanie, a te powinno odbyć się w spokoju oraz skupieniu. Z tego powodu zarówno w kaplicy, jak i kościele należy zachować powagę oraz ciszę. To nie miejsce na głośne komentarze, żarty lub śmiech. Należy również wyciszyć, a najlepiej wyłączyć telefon. Zabronione jest żucie gumy, takie zachowanie może zostać odczytane jako brak szacunku do zmarłego i jego rodziny.

Ubiór uczestników

Następną istotną kwestią jest ubiór uczestników pogrzebu. Tutaj również trzeba zachować powagę, dlatego też krzykliwe kolory, sportowa odzież, jeansy lub T-shirt nie są wskazane. Bliscy zmarłego wybierają czarną odzież i to dla nich zarezerwowany jest ten kolor, który w naszej kulturze kojarzy się z żałobą. Dalsza rodzina, znajomi lub sąsiedzi powinni założyć eleganckie ubranie w ciemnych, stonowanych barwach, ale niekoniecznie już to musi być czerń.

Kondolencje

Nierozerwalną częścią każdej ceremonii pogrzebowej jest składanie kondolencji. Z tym lepiej wstrzymać się do końca uroczystości, aż trumna lub urna zostaną złożone w grobie. Same kondolencje powinny być krótkie i zwięzłe, a przy tym taktowne. Należy unikać zwrotów ,,nie martw się” albo ,,wszystko będzie dobrze”. Nie jest też wskazane teatralne pokazywać rozpaczy lub udawać płaczu. 

Przeczytaj następny artykuł

Nasze usługi:

Sprawdź ofertę w miastach: