Jak ubrać się na pogrzeb?

 

Ceremonia pogrzebu, która jest równoznaczna z ostatnim pożegnaniem zmarłej lub zmarłego, przepełniona jest smutkiem. Uroczystość ta ma podniosły charakter, więc z tego powodu należy się odpowiednio ubrać. Jaka stylizacja będzie pasować na pogrzeb? Czego przestrzegać, a czego lepiej unikać? 

Ubiór na pogrzeb – ogólne zasady

 

Niestety, prędzej lub później każdy z nas stanie przed dylematem: jak ubrać się na pogrzebie? Ostatnie pożegnanie jest smutną, a przy tym wymagającą wiele taktu i delikatności uroczystością. Subtelność przyda się również przy wyborze odpowiedniego ubioru. Jakimi zasadami warto się kierować? Poniżej lista ogólnych reguł, których dobrze jest przestrzegać.

Kolorystyka stroju na pogrzeb

To najważniejsza kwestia, gdy mówimy o ubiorze na pogrzeb. Mawia się, że na pogrzeb można jedynie przyjść na czarno, ale nie wszyscy znawcy etykiety pogrzebowej się z tym zgadzają. Niektórzy sądzą, że czerń zarezerwowana jest wyłącznie dla najbliższej rodziny, a znajomym, sąsiadom lub dalszej rodzinie nie wypada przyjść ubranym całkowicie na czarno. To w końcu najbliżsi są pogrążeni w największym smutku i nie wypada konkurować z ich rozpaczą w tym dniu.

Z tego powodu, gdy wybieramy się na uroczystość pogrzebową osoby, z którą nie byliśmy blisko i dobrze jej nie znaliśmy, dopuszczalny jest strój w kolorze szarym, grafitowym lub granatowym. 

Prostota i elegancja

Kolejną zasadą, którą warto kierować się podczas wyboru odpowiedniego stroju na pogrzeb, jest prostota i elegancja. Pogrzeb nie jest miejscem, w którym chcemy wyróżniać się z tłumu i zakładać oryginalny lub krzykliwy strój. W przypadku mężczyzn najlepiej sprawdzi się czarny garnitur z białą koszulą oraz czarnym krawatem. Panie również mogą postawić klasykę, sukienka w ciemnym kolorze bez aplikacji lub ozdób będzie dobrym wyborem. Warto w tym przypadku zrezygnować z wyrazistej i przykuwającej uwagę biżuterii.

Okazanie szacunku

Strój na pogrzeb także jest wyrazem szacunku do zmarłego oraz jego rodziny. Dlatego też długość sukienki/spódnicy powinna zawsze być za kolano. Bluzki z dekoltem lub odsłonięte ramiona również nie są w dobrym tonie. W tym drugim wypadku można wziąć ze sobą żakiet, marynarkę lub sweter.

Jak stosowanie ubrać się na pogrzeb zimą, a jak latem?

W zależności od pory roku i panującej za oknem temperatury, ubiór żałobnika może się od siebie różnić w niektórych szczegółach. Poniżej kilka propozycji stylizacji dla kobiet i mężczyzn na pogrzeb.

Ubiór damski latem

Jak powinna ubrać się kobieta na pogrzeb, gdy odbywa się on latem? Doskonałym wyborem będzie sukienka z rękawem, która sięga za kolano. Sukienka, zgodnie z wcześniej podanymi zasadami, powinna być prosta, skromna oraz stonowana, w końcu to poważna uroczystość. 

Inną opcją jest połączenie ciemnej, ołówkowej spódnicy wraz z ciemną bluzką, która zakrywa ramiona. W tym przypadku długość rękawa nie powinna być mniejsza niż 5 cm przed łokieć. W zależności od stopnia zażyłości ze zmarłym koszula może być w kolorze czarnym (najbliższa rodzina, przyjaciele) lub w odcieniu szarości, grafitu lub granatu (dalsza rodzina, znajomi, sąsiedzi).

Niezależnie od tego, czy żałobniczka wybierze sukienkę, czy spódnicę, wypada jej założyć czarne rajstopy, nawet jeśli temperatura zbliża się do 30. stopni Celsjusza. 

Panie, które nie wyobrażają noszenia rajstop w sporym upale, mogą zawsze wybrać eleganckie, materiałowe spodnie. Spodnie z wełny, bawełny lub żorżety będą dobrym rozwiązaniem.​​​​​​​

Ubiór damski zimą

Jak powinien prezentować się strój żałobniczki zimą? Tutaj większym wyzwaniem jest dobór okrycia wierzchniego, niż samej sukienki. Najlepiej w takim wypadku postawić na czarny płaszcz, który jest niezwykle elegancki, a przy tym w odpowiednio stonowanym kolorze. Warto dobrać do niego szalik bądź apaszkę (najlepiej w jednolitym kolorze, należy unikać motywu w kwiaty lub inny deseń) oraz skórzane rękawiczki. W tej sytuacji warto zrezygnować z wełnianej czapki na rzecz beretu albo kapelusza.

Buty oraz dodatki

Jak ma się sprawa z butami oraz innymi dodatkami, które uzupełniają cały strój? W przypadku butów latem panie powinny założyć buty z zakrytym palcem i piętą. Dobrym wyborem będą czarne czółenka o niewielkim obcasie (najlepiej do 7 cm). 

Dobrą opcją będą też eleganckie buty na płaskiej podeszwie bez żadnych ozdób. Botki z ćwiekami albo paskami ze sprzączkami mogą nie zostać dobrze odczytane. Największym jednak faux pas będzie założenie sportowych butów.

Nietaktem będzie również założenie wyrazistej biżuterii, która przyciąga uwagę. Lepiej w takich wypadkach postawić na subtelne rozwiązania.

Co do torby to również tutaj najlepiej trzymać się zasady, że im prościej i skromniej, tym lepiej. Dobrym wyborem będzie mała torebka (np. listonoszka albo kopertówka), która nie ma żadnych ozdób albo świecidełek. 

Ubiór męski latem

Jak zostało już wcześniej wspomniane, mężczyźni mają łatwiejszą sytuację, gdy chodzi o wybór odpowiedniego stroju. Zarówno przy wysokich, jak i niskich temperaturach powinni oni postawić na garnitur wraz z białą koszulą oraz czarnym krawatem. Co prawda, kiedy są upały, ubiór garnituru nie wydaje się być optymalnym wyborem, ale w tych okolicznościach jest jedyną dostępną opcją.

Jak ma się sprawa z dodatkami? Wystarczy krawat, najlepiej matowy, który jest w jednolitym kolorze. Sprawdzi się tutaj czarny krawat, ale jeśli żałobnik nie był blisko ze zmarłym, to może wybrać granat, grafit lub nawet krawat w szarym odcieniu. 

Ubiór męski zimą

Także zimą mężczyźni powinni wybrać garnitur w czarnym lub ciemnym kolorze wraz z białą koszulą i krawatem. Również pozostałe dodatki, takie jak skarpetki, czy pasek do spodni, powinny mieć stonowany, ciemny odcień. 

O tej porze roku potrzebna jest odzież wierzchnia, na tę okoliczność najlepiej sprawdzi się płaszcz, który, oczywiście, powinien być czarny lub w innym, ciemnym kolorze. Dobrze dobrać do niego kapelusz, należy jednak pamiętać o tym, że trzeba go zdjąć w kościele, kiedy trwa uroczystość pogrzebowa.

Buty

Mężczyzna, który udaje się na pogrzeb, ma dość prosty wybór, jeśli chodzi o obuwie. Latem powinien założyć czarne oksfordy albo lotniki, zimną lepiej sprawdzi się ich odpowiednik, który sięga za kostkę. Kategorycznie zabronione są trampki albo inne sportowe obuwie.

Zobacz poprzedni artykuł
Zobacz następny artykuł

Nasze usługi:

Sprawdź ofertę w miastach: