Jakie kwiaty na pogrzeb?

20 września 2022

 

Ostatnie pożegnanie nie może odbyć się bez złożenia kwiatów na grobie. To wyraz szacunku dla zmarłego, ten drobny gest pozwala nam także symbolicznie pogodzić się ze stratą. Pomimo tego, że to rodzina zajmuje się organizacją uroczystości, również pozostali uczestnicy ceremonii pogrzebowej zadają sobie pytanie: jakie kwiaty na pogrzeb warto wybrać. Co jest lepsze – wiązanka, wieniec czy bukiet? Co oznaczają poszczególne kwiaty? Czy ich kolor ma znaczenie? Co z nimi zrobić w trakcie ceremonii pogrzebowej? W tym artykule zawarte są niepisane zasady savoir-vivre’u, które warto znać idąc na pogrzeb.

Jaką formę kwiatów wybrać?

To podstawowe pytanie, które należy sobie zadać wybierając kwiaty na pogrzeb. Do wyboru są trzy formy ułożenia roślin – wiązanka, wieniec i bukiet.

Wieniec

Jest to najbardziej okazała kompozycja złożona ze sporej ilości kwiatów, które są umocowane do specjalnego podkładu roślinnego mającego w większości przypadków kształt okręgu. Przeważnie w rośliny wpleciona jest szeroka szarfa albo wstążka zawierająca ostatnie słowa pożegnania wraz z informacją, kto żegna zmarłego. Często w ostatnich słowach określa się grupę, na przykład Kochanemu Mężowi, Ojcu, Bratu i Dziadkowi – Rodzina albo Spoczywaj w pokoju – Przyjaciele z pracy. 

 

Ze względu na to, że jest to najbardziej okazała kompozycja, to jest też i najdroższą opcją. Zazwyczaj decydują się na nią najbliżsi albo grupy przyjaciół lub znajomych, czy też delegacje z pracy. Koszt takiego wieńca może wahać się w przedziale 200-1000 złotych. To, jaka będzie jego finalna cena, zależy m.in. od wielkości kompozycji, czy ilości kwiatów.

Wiązanki

Inną chętnie wybieraną kompozycją kwiatów są wiązanki. W porównaniu z wieńcami są one mniejsze oraz skromniejsze, dlatego też najczęściej decydują się na nie członkowie dalszej rodziny, znajomi lub sąsiedzi. Wiązanki składają się z kilku do kilkunastu kwiatów, co przekłada się na ich cenę. Koszt wiązanki waha się między 40 a 200 złotych. Tutaj również można wpleść dedykację.

Bukiety lub pojedyncze kwiaty

Na samym końcu warto jeszcze wspomnieć o ostatniej, najskromniejszej formie kwiatów, jaką można przynieść na pogrzeb. Mowa tutaj o bukietach, a nawet pojedynczych sztukach. Przyniesienie tych kwiatów to drobny, ale co najważniejsze symboliczny gest, który w przeciwieństwie do wieńców lub wiązanek wcale nie musi znacząco obciążyć budżetu. 

O ile konieczne jest zamówienie wieńca lub wiązanki, o tyle małe bukiety albo pojedyncze kwiaty można kupić w dniu pogrzebu w kwiaciarni lub dzień przed. Mile widziane są także rośliny z własnego ogrodu, je warto zerwać w dniu pogrzebu, dzięki czemu dłużej zachowają świeżość.

Jaki rodzaj kwiatów jest odpowiedni na pogrzeb?

Istnieje kilka rodzajów kwiatów, które kojarzone są z żałobą. Nie wszystkie jednak kwiaty odzwierciedlają ten stan, ale wciąż można je wykorzystać w kompozycjach pogrzebowych, co zresztą chętnie czynią floryści. Kwiaty, które będą odpowiednim wyborem zarówno na pogrzeb tradycyjny, jak i urnowy są:

 • chryzantemy i hortensje,

 • lilie i kalie,

 • goździki,

 • róże,

 • gerbery,

 • mieczyki.

 

Chryzantemy i hortensje

To kwiaty, które najczęściej kojarzone są z pogrzebami oraz Dniem Wszystkich Świętych. Symbolizują smutek, pożegnanie oraz rozpacz, czyli wszystkie emocje, które towarzyszą żałobnikom w dniu pogrzebu.

Lilie i kanie

Oznaczają czystość, niewinność i współczucie. Ze względu na swoją symbolikę często pojawiają się w kompozycjach pogrzebowych, które składane są na groby młodych osób. 

Goździki

Różnorodność kolorystyczna i trwałość tych kwiatów sprawia, że są one chętnie używane w kompozycjach kwiatowych przez florystów. Zazwyczaj traktowane są jako dodatek, który ma urozmaicić aranżację.

Róże

Jedne z najpopularniejszych, a przy tym najszlachetniejszych kwiatów. Symbolizują nie tylko miłość, ale również szacunek. Pojawiają się w aranżacjach pogrzebowych, ale można też przynieść pojedyncze sztuki. To dobra alternatywa dla bukietów.

Gerbery

Z powodu swojej subtelności gerbery będą doskonałym rozwiązaniem do kompozycji pogrzebowych. Można je spotkać w różnych kolorach, dlatego też floryści chętnie stawiają na ten rodzaj kwiatów.

Mieczyki

Kojarzone są z siłą charakteru oraz moralnością. W kwiaciarniach i giełdach kwiatowych można znaleźć ich wiele rodzajów, z tego powodu floryści często po nie sięgają, gdy tworzą pogrzebowe wieńce lub wiązanki.

Jakie jeszcze kwiaty można przynieść na pogrzeb?

Osoby, które znały dobrze zmarłego, mogą wyłamać się z utartych schematów, przynosząc na pogrzeb ulubione kwiaty zmarłego zamiast najpopularniejszych kompozycji. W takim przypadku kwiaty będą hołdem dla zmarłego, a przy tym będą symbolizować głęboką więź, jaka ich łączyła.

Kolor kwiatów na pogrzeb

Kolejną istotną kwestią, która ma ogromne znaczenie, jest kolor kwiatów. Najchętniej wybierane są kompozycje kwiatowe w białych lub kremowych odcieniach, ponieważ symbolizują one czystość oraz spokój. Jednak dobór koloru to kwestia indywidualna. Czerwień oznacza miłość do zmarłej osoby, fiolet jest kolorem odzwierciedlającym żałobę. Jak widać, wachlarz możliwości jest tutaj dość spory, wszystko więc zależne jest od osobistych preferencji.

Symbolika poszczególnych kolorów

Co oznaczają poszczególne kolory kwiatów? Poniżej krótka lista kolorów wraz z ich symboliką.

 

 • Żółty – symbol nadziei, optymizmu, pokazuje wyższość słońca nad ciemnością.

 • Pomarańczowy – oznacza szczerość, współczucie oraz wsparcie w ciężkich chwilach.

 • czerwony – symbolizuje miłość, a także trudności, z jakimi musiał zmierzyć się zmarły.

 • Liliowy – symbol nieśmiertelnej duszy oraz wiary w chrześcijańskie prawdy.

 • Fiolet – kolor żałoby, silnej miłości, wierności uczuć.

 • Biały – oznacza czystość, doskonałość, niewinność.

 • Szary – jest odzwierciedleniem lęku przed zapomnieniem.

 • Zielony – symbol wiary w życie wieczne po śmierci, nadziei oraz spokoju.

Czy można przynieść sztuczne kwiaty na pogrzeb?

Choć sztuczne kwiaty są często spotykane na cmentarzach, to przyjęło się, by nie przynosić ich na ceremonię pogrzebową. Zdecydowanie lepszą opcją będą tutaj żywe kwiaty, nawet jeśli przyniesiony wieniec będzie skromniejszy niż ten przygotowany ze sztucznych kwiatów. 

Kiedy daje się kwiaty na pogrzebie?

Wieńce, wiązanki lub bukiety przynoszone są na pogrzeb z myślą o zmarłym, a nie z zamiarem złożenia ich najbliższej rodzinie. Z tego powodu nie trzeba ich wręczać podczas składania kondolencji.

 

Wybrane kompozycje pogrzebowe powinniśmy ułożyć tradycyjnie na grobie. Z tą czynnością należy się wstrzymać do końca ceremonii pogrzebowej, aby jej niepotrzebnie nie zakłócać. Kiedy mistrz ceremonii lub duchowny zakończy oficjalną część, wtedy można złożyć kwiaty na grobie zmarłego.​​​​​​​

Czy przyniesienie kwiatów na pogrzeb jest konieczne?

Jeszcze do niedawna kwiaty były nieodzownym elementem pogrzebu, teraz bardzo powoli się od tego zwyczaju odchodzi. Coraz częściej rodziny zmarłych proszą o nieprzynoszenie kwiatów, zamiast tego wolą, aby uczestnicy pogrzebu przekazali pieniądze, które by wydali na wiązankę, na cele charytatywne. Jeśli zmarły lub zmarła byli związani z jakąś fundacją charytatywną to wpłacenie pieniędzy na tę organizację, pewnie by ich ucieszyło.

Jak zebrać pieniądze na szczytny cel?

Rodzina zmarłego może prosić o przekazanie pieniędzy na szczytny cel na dwa sposoby. Pierwszy polega na indywidualnym wpłacaniu pieniędzy przez uczestnika pogrzebu na konto organizacji. W drugim przypadku zaufana osoba lub pracownik firmy pogrzebowej może zbierać datki.

Jak rodzina może poinformować o przekazaniu pieniędzy na cele charytatywne?

Najlepiej ogłosić tę decyzję za pomocą klepsydry lub nekrologu. Jeśli rodzina informuje telefonicznie o dacie pogrzebu uczestników pogrzebu, warto wtedy wspomnieć o tym fakcie.

Tradycja umożliwiająca upamiętnienie zmarłego

Przynoszenie kwiatów na potrzeb jest piękną tradycją oraz sposobem na okazanie szacunku zmarłej osobie. Świeże kwiaty nie są jednak ważne wyłącznie ze względu na swoją symbolikę, dla niektórych żałobników to swego rodzaju rytuał, bez którego niemożliwe byłoby w pełni pożegnanie bliskiej osoby. 

Przeczytaj poprzedni artykuł
Przeczytaj następny artykuł

Nasze usługi:

Sprawdź ofertę w miastach: